Kim jesteśmy?
Ponad 30 lat temu powstało Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech.
W czasach, kiedy członkostwo Polski w Unii Europejskiej czy NATO wydawało się bardzo odległym marzeniem, grupa lekarzy mieszkających i pracujących w Niemczech postanowiła dać podstawy nowym strukturom, które przetrwały do dzisiaj.
Historii polskiej emigracji (także tej medycznej) nie da się opisać w kilku zdaniach. To temat na dłuższe opracowania i niech się tym zajmują historycy.
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian. Zmieniła się Polska, zmieniły się też Niemcy. Inna jest Europa, inny jest świat. Mamy jednak wrażenie, że jedno pozostaje bez zmian. Ciągle jako Naród, emigrujemy. Środowisko medyczne od zawsze było tym, które z różnych powodów szukało swojego szczęścia poza granicami Ojczyzny. Przyczyny tego to także temat – rzeka…
Foto 1. Podpis
Foto 2. Podpis
Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech skupia nie tylko lekarzy. Jesteśmy grupą przyjaciół, wśród których większość to rzeczywiście lekarze, ale PTM to coś więcej. W obecnej formie to ponowna próba zbliżenia wielu pokoleń nas wszystkich, którzy się spotkaliśmy w Niemczech.
Żyjemy w czasach mediów społecznościowych i komunikujemy się przy pomocy tych mediów. Dlaczego mamy tego nie robić? Chcemy jednak, aby to, co doprowadziło do powstania naszego stowarzyszenia w roku 1992, nadal było żywe. Jesteśmy platformą do wymiany informacji, wzajemnej pomocy, nauki, zabawy…
Poruszamy się często w cyfrowym świecie, ale Europejski Bal Lekarza, Zimowe Międzynarodowe Sympozjum Medyczne w Alpach, czy Letnie Sympozja Naukowe w Kołobrzegu to tylko niektóre z tych wydarzeń, które doprowadziły do tego, że się osobiście poznaliśmy i stwierdziliśmy, że działalność warto kontynuować.
Co oferujemy?
Doświadczenie wielu pokoleń i różnych przyczyn emigracji, pomoc koleżeńską, psychologiczną, mentalną.
Masz problem ze znalezieniem/zmianą pracy? Chcesz przejść do praktyki? Chcesz zrobić staż na terenie Niemiec lub także w innych częściach świata? Napisz do nas.
Dopiero co przyjechałeś/przyjechałaś do Niemiec i nie wiesz jak zacząć? Służymy pomocą.
Nasze motto:
Razem Możemy Więcej!
Foto 3. Podpis
Historia PTM
Decyzja o utworzeniu Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech została podjęta 21 listopada 1992 roku podczas kolejnego już Jesiennego Balu Medycyny. Te od lat organizowane bale integrowały na samym początku przede wszystkim absolwentów Śląskiej Akademii Medycznej.
Historia polskiej emigracji medycznej w Niemczech nie jest historią Polskiego Towarzystwa Medycznego, ale Polskie Towarzystwo Medyczne jest bez wątpienia częścią historii polskiej emigracji medycznej w Niemczech.
Lekarze rozproszeniu po całych Niemczech zaczęli tworzyć grupy lokalne. Hanower, Brema, Dusseldorf, Dortmund, Duisburg, Stuttgart, Kolonia, Monachium, Frankfurt, Mannheim czy Padeborn to przykłady dużej aktywności członków i sympatyków PTM-u.
28.01.1995 roku odbył się I. walny Zjazd Towarzystwa. Miało to miejsce w Recklinghausen, w Domu Polskim. Prezesem został wtedy wybrany Dr. Zbigniew Kostecki, który do tej pory jest aktywnym członkiem Towarzystwa i wspiera je swoją radą.
W roku 2010 kolejnym prezesem Towarzystwa został Dr. Bogdan Miłek, a od listopada 2022 roku funkcje te sprawuje Dr. Ewa Święcka.
Foto 4. Podpis
Foto 5. Podpis
Naszą działalność można obserwować na kilku płaszczyznach. Jedną z nich to z pewnością płaszczyzna towarzyska. Coroczne bale lekarze były do tej pory jednymi z ważniejszych wydarzeń w życiu PTM-u. Odbywały się one w różnych miastach Nadrenii i Westfalii i w najlepszych czasach gromadziły ponad 700 uczestników.
Od wielu lat spotykamy się w na Zimowym Międzynarodowym Sympozjum Medycznym w kurortach narciarskich Austrii, Włoch i Niemiec. Jest to możliwość połączenia sportów zimowych z edukacją. Każdy wyjazd to możliwość wymiany doświadczeń z Koleżankami i Kolegami przyjeżdżającymi z różnych zakątków świata. Bardzo ważną rolę odgrywa podczas tych sympozjów Dr. Bronislaw Orawiec, kardiolog z Chicago, wielki przyjaciel Towarzystwa. Organizuje on Światowe Mistrzostwa Lekarzy w narciarstwie alpejskim.
Od kilku lat Polskie Towarzystwo Medyczne współorganizuje letnie Sympozjum Naukowe w Kołobrzegu. Na początku we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, obecnie z Akademią Kaliską.
Podczas ostatnich trzech dekad zorganizowaliśmy praktyki wakacyjne dla studentów z Polski. Wielu z nich jest obecnie lekarzami w Niemczech.
Polskie Towarzystwo Medyczne jest członkiem Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Dr. Ewa Święcka jest od czerwca 2022 wiceprezesem tej organizacji.